AliExpress po polsku – zakupy w tym coraz popularniejszym serwisie tłumaczy Sandra

Nie raz, nie dwa, przewija się ten temat przez naszą grupę, dlatego postanowiłam stworzyć ten poradnik, podzielić się z Wami wiedzą, jak kupować na AliExpress.
Moja przygoda z zakupami przez internet zaczęła się od Allegro, później Ebay, aż w końcu usłyszałam o tym „chińskim” Allegro i tak trafiłam na AliExpress. Kupuję tam już od ponad roku najróżniejsze rzeczy. Uwielbiam dostawać paczki – dzięki temu mam gwiazdkę cały rok!

Jak kupować na AliExpress?

Na początek musimy się zarejestrować na www.aliexpress.com
Wpisujemy maila i przesuwamy suwak w prawo.

aliexpress po polsku

aliexpress po polsku 2

Potwierdzamy maila

aliexpress po polsku 3

W kolejnym kroku wpisujemy hasło, potwierdzamy je oraz imię i nazwisko, następnie przechodzimy do „my AliExpress” i uzupełniamy zakładkę „my shipping address”.

aliexpress po polsku 4

Wpisujemy wszystkie swoje dane, adres, zalecam też wpisanie numeru telefonu (czasem dzwonią z poczty, czasem ktoś kto przypadkowo dostał paczkę, zdarzyły się telefony od sprzedawców, ale oni z reguły piszą do nas wiadomości na Ali) poniżej macie przykład prawidłowo wypełnionych danych do wysyłki. Jeśli wszystko się zgadza to zapisujemy.

aliexpress po polsku 5

Zakupy na AliExpress

I teraz możemy zacząć zakupy. Na AliExpress znajdziemy WSZYSTKO co nam przyjdzie do głowy, rzeczy mniej i bardziej szalone. Wiele rzeczy jest naprawdę pięknych, fajnych. Mniej i więcej użytecznych.

Wyszukując towary należy zwracać uwagę na kilka rzeczy:

  • Opinie danego sklepu – ja sama kupuję w sklepach, które mają przynajmniej 90% pozytywnych opinii i posiadających medale lub diamenty:

aliexpress po polsku 6

  • Feedback danego przedmiotu, liczba zamówień. Polecam zawsze zapoznać się z opiniami o produkcie, ponieważ kupujący opisują przedmioty, wymieniają wady, zalety, potwierdzają czy zgadzają się rozmiary, czy różnią od podanych, a co najważniejsze bardzo często dodają zdjęcia realne, dzięki czemu widzimy produkt, który zamawiamy (więc nie będzie przykrej niespodzianki przy otwarciu paczki. Można również napisać do sprzedawcy i poprosić o inne fotki niż w aukcji.

aliexpress po polsku 7

  • Oraz sam opis przedmiotu (product description)

aliexpress po polsku 8

  • Czas dostawy, opcja wysyłki, cena za wysyłkę.

Sprzedawcy zwykle deklarują czas na wysyłkę 60 dni, zdarza się, że jest krótszy termin (same paczki przychodzą w różnym czasie – zdarza się tydzień, czasem 5, 6 tygodni jednak średnia w moim wypadku to 3 tygodnie – co dodatkowo nauczyło mnie myślenia strategicznego i planowania z wyprzedzeniem 😛 np. w kwestii prezentów świątecznych, urodzinowych czy swoich potrzeb)
Cena za wysyłkę – przy aukcjach może się różnić, dlatego trzeba pamiętać o zwracaniu na nią uwagi. Często jest darmowa, jednak czasem solidnie może przekroczyć wartość samego produktu, ale przy liczbie aukcji na Ali zawsze się znajdzie darmową ze „swoim produktem”. Są dwie opcje – czyli przesyłka rejestrowana i nie. Te rejestrowane (numer przesyłki zaczyna się od litery „R”) można śledzić za pomocą np strony poczty polskiej http://emonitoring.poczta-polska.pl/ lub https://www.17track.net/pl/ i http://www.r4v.pl/sledzenie/

aliexpress po polsku 9

W koszyku mamy dwie kolejne opcje:
kup od tego sprzedawcy:
aliexpress po polsku 10

i kup wszystko:
jak kupować na aliexpress

Nastepny krok to „review your order” gdzie mamy możliwość sprawdzenia swoich danych, adres, telefon, sprawdzić zamówienie, zostawić wiadomość dla sprzedawcy:
jak kupować na aliexpress 2

oraz wykorzystać kupony jeśli takie posiadacie (niżej więcej o nich opowiem).
jak kupować na aliexpress 3

jak kupować na aliexpress 4

Ja korzystam z karty lub opcji przelewy24. Jeśli chodzi o kartę może być płatnicza lub kredytowa. W przypadku karty trzeba podać imię, nazwisko właściciela, numer karty, datę ważności i kod CVV (przy kartach płatniczych trzeba uruchomić płatności przez internet), bank za przewalutowanie pobiera około 2-3% od kwoty płatności jeśli karta jest w złotówkach. Można też założyć kartę kredytową w dolarach – taką opcję proponuje Alior Kantor i jesli ktoś będzie robić duzo zakupów, to wychodzi to najkorzystniej, bo Alior ma jedne z lepszych kursów na kupno i sprzedaż dolarów.

Druga moja opcja to przelew24 (nie mylić z tradycyjnym przelewem, za który bank może pobrać nawet kilkadziesiąt złotych) Po wyborze opcji „pay now” przekieruje nas na wybór listy banków, wybieramy swój, logujemy się i akceptujemy przelew.

jak kupować na aliexpress 5

jak kupować na aliexpress 6

Anulacja zamówienia – najlepiej przed opłaceniem, po opłaceniu zgodę musi wyrazić sprzedawca, a on może tego nie zrobić tylko wysłać paczkę. Przy anulacji wybieramy konkretny powód z listy i gotowe.

I co dalej… Czekamy na paczkę. jeśli zmawiacie coś wartościowego, paczka ma wyraźne uszkodzenia, czy zwyczajnie jest dziwna, nie zgadza się rozmiar do zamawianej rzeczy – najlepiej nagrać otwieranie paczki, będzie to podstawa do roszczeń przy sporze. Jeśli wszystko jest w porządku to potwierdzamy dotarcie paczki (confirm goods received)
i wystawiamy ocenę (feedback), warto dodać zdjęcia realne swojego towaru – pomoże to kolejnym kupującym.

Niestety coś jest z towarem nie tak? Mamy możliwość otworzenia sporu, przed potwierdzeniem otrzymania paczki. W sporze zaznaczamy po kolei punkty, opisujemy sprawę, dodajemy zdjęcia lub filmik i czekamy na odpowiedź sprzedawcy. Może go zaakceptować, może dać inne warunki i możecie je przyjąć lub też zmodyfikować, wtedy spór rozpatrzy obsługa AliExpress i podejmie decyzję kto ma rację. Zwrot pieniędzy następuje na kartę lub konto (zależy jak opłacane było zamówienie).

aliexpress zakupy

aliexpress zakupy 2

aliexpress zakupy 3

Spór również zakładamy na 7 dni przed końcem ochrony. Dzięki temu odzyskamy nasze pieniądze. Zakupy są 100% bezpieczne dzięki temu. Zwrot również jest przyznawany automatycznie w momencie kiedy sprzedawca w określonym czasie nie wyśle nam paczki (czas na wysyłkę (jest to inny okres niż czas dostawy) jest podany w aukcji, również samodzielnie możemy go wydłużyć nawet do 90 dni).

Sam portal jest bardzo intuicyjny i nawet z podstawami angielskiego obsługa jest prosta. Tym bardziej, że sprzedawcy sami używają Google tłumacza, więc bardzo łatwo można się znimi dogadać uzywając translatora. Jest też możliwość przetłumaczenia go za pomocą google na język polski.

aliexpress zakupy 4

AliExpress – kupony rabatowe

Kupony – wspomniałam o nich wcześniej – jak można je zdobyć? Po pierwsze sprawdzamy zawsze w sklepie sprzedawcy (visit store – przycisk jest po lewej stronie aukcji). Po przejściu do sklepu sprawdzamy czy są kupony, jeśli jest jakiś interesujący nas to klikmy „get coupon now” i kupon w trakcie płatności doliczy się do płatności i automatycznie mniej zapłacimy.

aliexpress zakupy 5

Sprzedawcy również dają dodatkowe zniżki za zakupy u nich w sklepie za określoną kwotę, także umieszczają informację na swoim profilu. Określają czas trwania promocji, kwoty zniżek. Co ważniejsze zniżka sprzedawcy łączy się z kuponem. (Natomiast dwa kupony sprzedawcy nie łączą się ze sobą).

jak kupować na aliexpress 6

Również co jakiś czas są organizowane „wielkie” przeceny. Napisałam w cudzysłowiu, ponieważ róznie bywa to ze zniżkami, niektóre towary faktycznie zmieniają cenę na niższą, inne drożeją, by w dniu przecen mieć „niższą” cenę. Jednak można bardzo okazyjnie nabyć pewne rzeczy. Dodatkowo w tym czasie AliExpress daje możliwość zdobycia kuponów, które obniżają cenę całych zakupów. Kupony zdobywamy w grach, zabawach. Przy ostatniej wyprzedaży, która miała miejsce 11/11 można było zdobyć nawet kupon 50$ za zakupy za 50,01$ (tak, udało mi się go wygrać ;-))

aliexpress forum

Zawsze też można napisać do sprzedawcy i ponegocjować z nim cenę zamówienia. Czasami udaje się wywalczyć dodatkową zniżkę. Wtedy trzeba kupić produkt, anulować płatność, napisać do sprzedawcy i on nam wtedy obniży cenę do umówionej i dopiero wtedy płacimy za towar.
Warto także zainstalować aplikację AliExpress w telefonie – ponieważ często cena jest niższa niż w przeglądarce (info o tym jest na aukcji zawsze).

aliexpress forum 2

Wish list – warto ją tworzyć, można obserwować zmianę cen produktów, dzięki czemu nawet coś drogiego można kupić po okazyjnej cenie, jak sprzedawca zrobi obniżkę cen.

aliexpress po polsku 11

AliExpress cło i VAT

Zdarza się, że jest ono do zapłacenia. VAT od kwoty 45 Euro, a cło od 125 Euro. Natomiast jest to loteria czy paczka zostanie zatrzymana czy też nie. Zwykle zatrzymywana jest elektronika (telefony), czasem inne rzeczy. Ja odkąd zamawiam nigdy nie miałam zatrzymanej paczki. Najlepiej omijać wysyłkę kurierem – wtedy na 90% zostaną nałożone dodatkowe opłaty. Złotą zasadą zakupów jest zamawianie pojedyńczych sztuk (jeśli chcesz mieć załóżymy 3 zegarki zamów każdy osobno, najlepiej jak poprzedni dojdzie, ewentualnie od różnych sprzedawców). W innym wypadku, jak paczka trafi do urzędu celnego może wyglądać jak na handel.

Kończąc – kupowanie na AliExpress jest bezpieczne, portal chroni nas wbrew krążącym opinią, przyjemne i tanie. Polecam szczerze, szczególnie jako alternatywę dla facebookowych butików czy allegrowiczom, którzy pobierają astronomiczne opłaty za to że coś za Was zamówią. Możemy też utworzyć post o AliExpress na forum dwwcrew.pl, w którym będziemy się dzielić różnymi ciekawymi aukcjami i okazjami do zakupów.

 

Kilka przydatnych linków:

Ciuszki damskie http://goo.gl/sKEIAK

Biżuteria http://goo.gl/1IDAq5

Buty http://goo.gl/sY355O

Torebki http://goo.gl/XDvwxv

Różne rzeczy do domu http://goo.gl/VYoevj

*w tym naklejki naścienne, o które nie raz pytałyście http://goo.gl/bZMZwe

Macie jeszcze jakieś pytania? Piszcie do mnie, jestem otwarta, zawsze Wam chętnie pomogę.

Kontakt: Sandra

 

Podziel się

Skomentuj