Refleksyjną opowieść Antoine de Saint-Exupéry można obejrzeć na deskach warszawskiego Teatru Roma. Powodzenie spektaklu jest ogromne – przyciąga nie tylko najmłodszych, ale również ich rodziców. W końcu „wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, tyle, że tylko nieliczni z nich jeszcze o tym pamiętają” – poucza bohater książki.

Spektakl opiera się w całości na oryginalnym tekście w przekładzie Jana Szwykowskiego. Reżyserem sztuki jest Cezary Domagała, który w swoim dorobku ma takie musicale, jak „Tajemniczy ogród” czy „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

Historia chłopca zamieszkującego maleńką planetę jest oparta na obserwacjach z dzieciństwa samego pisarza. Mały Książę wytyka absurdy, które rządzą życiem dorosłych. Na swej drodze spotyka między innymi Króla i Bankiera, czy też piękną Różę, której oddaje swe serce. Pijak pije, ponieważ wstydzi się tego, że pije, Geograf rysuje mapy, nigdy nie opuszczając własnego biurka, natomiast Król rozkazuje gwiazdom robić to, co wykonują i bez jego polecenia. Nieskażony obłudą chłopiec potrafi zdemaskować, że tak naprawdę śmiertelnie ważne sprawy dorosłych są niekończącą się groteską.

Warto wspomnieć, że „Mały Książę” został przetłumaczony aż na 270 języków i dialektów, jednak już w drugiej kolejności (tuż za Anglikami) mieli okazję przeczytać go Polacy. Powieść ta odbiła się głębokim echem w polskiej kulturze. W ostatnich latach „Mały Książę” był wielokrotnie wystawiany na deskach teatrów, między innymi w Tarnowie oraz Gliwicach, jednak najlepsze recenzje zbiera wersja wystawiana w warszawskim Teatrze Roma. Wszystkie bilety na kwiecień zostały już wyprzedane.

 

 

Podziel się

Skomentuj