To pierwsza tak duża prezentacja prac Moniki Zawadzki w warszawskiej Zachęcie. Wystawa miała premierę 5 kwietnia i będzie można ją oglądać do 18 maja 2014 roku.

Zawadzki nade wszystko ceni minimalizm. Efektem jej twórczości są proste rzeźby, ale również obrazy i wideo. Tematem przewodnim większości prac artystki jest tworzenie tożsamości. „Bydło” odkrywa zależności między ciałem ludzkim a zwierzęcym oraz relacje między materiami żywą i martwą.

Wszystkie dzieła, jakie można oglądać w galerii, opierają się na bieli, czerni i szarości. Wizja artystki zakłada przekaz w nieskomplikowanej formie, co daje uciechę każdemu estecie poszukującemu wytchnienia w doznaniach wzrokowych. Widzowie mają okazję przekonać się o, typowych dla Zawadzki, geometrycznych rzeźbach. Przedstawiają one różnorodność stanów materialnych – poczynając od masy, poprzez miazgę, rozkład aż do płynności. Wśród prac znajduje się również autoportret – kciuk z odciętą opuszką. Całość zwieńcza wielki mural z serii „Prawa dla ludzi i zwierząt”.

Sztuka Moniki Zawadzki może szczególnie zainteresować właścicieli czworonogów. Artystka bierze pod lupę uczucia ludzi do zwierząt, wykraczając jednocześnie poza ścisłe ramy antropocentryzmu, według założeń którego człowiek stoi w środku wszechświata. Wbrew pozorom, ta myśl niezmiennie dominuje w humanistyce od stuleci, czemu Zawadzki wychodzi naprzeciw.

Monika Zawadzki ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej dzieła można było do tej pory obejrzeć między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej i PinchukArtCentre (Kijów). Rzeźby i murale artystki znajdują się również w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Podziel się

Skomentuj