Po raz pierwszy w Polsce (i na świecie!) 6 października będzie Dniem Boskich Matek. To znak solidarności z kobietami w ciąży chorymi na raka. Kobietami, które odnajdują w sobie wielką odwagę i miłość, aby, na przekór systemowi, który nakłania je do przerwania ciąży, podjąć leczenie i urodzić zdrowe dziecko.

Szacuje się, że kobiet w ciąży chorych na raka jest około 300 rocznie (1 ciąża na 1000). ¾ z nich proponuje się, czasem wielokrotnie, przerwanie ciąży jako warunek rozpoczęcia leczenia onkologicznego. Tymczasem, zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie klinik prowadzących takie pacjentki, pokazują, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do chemioterapii, że w ciąży można się leczyć i urodzić zdrowe dziecko. Równolegle, liczba kobiet w ciąży chorujących onkologicznie rośnie z roku na rok. Wynika to ze wzrostu zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszego macierzyństwa.

Fundacja Rak’n’Roll z nowym programem

16 września Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Stworzenie miejsca, gdzie kobiety znajdą profesjonalną pomoc, było marzeniem założycielki Fundacji – Magdy Prokopowicz. To Magda wprowadziła temat ciąży i raka do przestrzeni publicznej. Po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży, głośno mówiła o tym, że „z rakiem można żyć, a nawet dawać życie”. Leoś urodził się zdrowy i był jej wielkim szczęściem.

Fundacja rak'n'rollCelem działań Fundacji jest budowanie świadomości, że rak i ciąża są do pogodzenia, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko oraz zapewnienie profesjonalnej pomocy kobietom, które jej potrzebują. Zależy nam, żeby nie były stawiane przed tak dramatycznym wyborem: „życie moje czy dziecka?”, bo najczęściej nie ma takiej konieczności. W zamian, żeby mogły samodzielnie podejmować tak ważne życiowe decyzje w oparciu o konsultacje z doświadczonymi lekarzami. Dlatego też do współpracy Fundacja zaprosiła wyjątkowych Ekspertów, doświadczonych i wrażliwych.

Program „Boskie Matki” ma zasięg ogólnopolski i jest bezpłatny. Wystarczy zgłosić się do Fundacji – więcej informacji na www.raknroll.pl

Wszyscy, którzy chcą wyrazić swoje wsparcie dla kobiet w ciąży chorujących onkologicznie mogą zamieścić 6 października na swoich profilach społecznościowych dedykowaną infografikę, którą można pobrać ze strony Fundacji: raknroll.pl oraz dołączyć do wydarzenia na fb Fundacji i wysłać kulę dobrej energii! RAZEM WSPIERAMY BOSKIE MATKI!

 

Podziel się

Skomentuj