Jak czyścić srebro?

Srebro jest jednym z najpopularniejszych metali obecnych w naszym życiu. Popularna jest zwłaszcza srebrna biżuteria, chociaż warto zauważyć, że coraz więcej przedmiotów codziennego użytku jest produkowanych właśnie ze srebra: sztućce, pamiątki itp. Równie często, jak sięgamy po srebrne elementy, tak też często zauważamy, że mają one tendencję do brudzenia się – śniedzienia. Problem ten w dużym stopniu dotyczy biżuterii, niezależnie od tego czy nosimy ją na co dzień, czy trzymamy schowane głęboko w szkatułce.

jak czyścić srebro 2Podczas codziennego noszenia biżuteria ma kontakt ze skórą, która zwłaszcza latem, narażona jest na kontakt z potem. Jego odczyn może wpływać na reakcję biochemiczną, która powoduje potocznie nazywane „czernienie” biżuterii. Wpływ na wygląd srebra i jego zabrudzenie mają również związki siarki.
Długoletnie przechowywanie srebra nawet w specjalnie do tego przystosowanych szkatułkach czy opakowaniach, może natomiast prowadzić do wydzielania się tlenku srebra, który widzimy w postaci czarnego nalotu.
Zabrudzenia srebra można usunąć przy pomocy metod domowych. Na cięższe zabrudzenia lepszym wyborem będą chemiczne środki.

Domowe sposoby czyszczenia srebra
* Do niewielkiej miseczki wlewamy ciepłą wodę, odrobinę mydła oraz soku z cytryny. Moczymy w tym roztworze miękką szmatkę i czyścimy dokładnie srebro. Kiedy wszystkie zabrudzenia zostaną usunięte srebro wypłukujemy w ciepłej, czystej wodzie oraz koniecznie wycieramy do sucha.
* Gotujemy ziemniaki w mundurkach. Po zagotowaniu odcedzamy wodę spod ziemniaków do mniejszego naczynia i moczymy w niej miękką szmatkę, którą następnie czyścimy srebro. Po wyczyszczeniu płuczemy srebrne elementy w ciepłej wodzie oraz wycieramy do sucha.
* W średniej wielkości misce mieszamy ze sobą szklankę amoniaku oraz szklankę octu. Należy przygotować  szczoteczkę do zębów lub małą szczoteczkę kosmetyczną i nabierając niewielkie ilości roztworu polerować srebro. Następnie odkładamy srebro do momentu jego wysuszenia, a na sam koniec polerujemy suchą szmatką.
* Do miski wlewamy około 2-3 litry wody. Następnie dodajemy około pół szklanki soli. Na sam koniec, na dno miski wkładamy kawałek aluminium. Do tak przygotowanego naczynia wkładamy srebro i zostawiamy na kilkadziesiąt minut – w zależności od zabrudzenia. W misce zajdzie reakcja chemiczna, która wyczyści srebro. Jest to sprawdzona metoda domowa, która wykorzystywana jest przez sklepy internetowe pod przykrywką magicznych płytek czyszczących w niesamowity sposób srebro.

jak czyścić srebro

W stacjonarnych sklepach oraz w niektórych zakładach jubilerskich można zakupić specjalne środki chemiczne, które pozwalają na pozbycie się brudu ze srebra. Wybór metody czyszczenia zależy od indywidualnych preferencji, należy jednak pamiętać, że przedmioty codziennego użytku jak chociażby sztućce, warto czyścić domowymi sposobami, nie zawierającymi składników chemicznych. W przypadku biżuterii wybór sposobu czyszczenia nie ma większego znaczenia, warto natomiast zwrócić uwagę na dodatkowe elementy biżuterii, jak chociażby kamienie szlachetne.

Podziel się

Skomentuj