Jak farbować włosy w domu?

Zmiana koloru włosów jest czymś kuszącym dla wielu kobiet. Nie musi być to wcale drastyczna zmiana z blondu na czerń, nawet kilka tonów zmieniony kolor jest zauważalny i może być tym, który będzie najbardziej pasował do danego typu urody, a przede wszystkim pozwoli na metamorfozę. Na co zwrócić uwagę, decydując się na samodzielne farbowanie włosów?

Jak farbować włosy w domu: szamponetki

Na rynku dostępnych jest wiele farb – różnych firm, o różnej trwałości. Jeżeli dopiero szukamy koloru idealnego to doskonałym rozwiązaniem będą szamponetki –  łagodne szampony koloryzacyjne, których efekt utrzymuje się od 3 do nawet 9 myć. Są one znacznie delikatniejsze, niż standardowe farby, w związku z czym przy ich użyciu możliwa jest jedynie zmiana odcienia włosów o kilka tonów. Efekt nie będzie widoczny na czarnych włosach.

Jak farbować włosy w domu: szampony koloryzujące

Znacznie bardziej trwałe są szampony koloryzujące – utrzymujące się na włosach przez ok. 20 myć. Są mocniejsze niż szamponetki, natomiast nie farbują włosów trwale. To doskonały wybór dla kobiet, które chcą na jakiś czas zmienić swój kolor włosów, jednak są otwarte na dalsze zmiany.

Jak farbować włosy w domu: farby

Najmocniejsze są farby trwałe. W tym przypadku należy bardzo uważać, ponieważ farbując jasne włosy na bardzo ciemny kolor, trudne będzie przywrócić je do podobnego odcienia. W takim przypadku najlepiej stopniowo przechodzić w ciemniejsze tony, bez drastycznej zmiany. Ponadto na rynku dostępne są farby z amoniakiem oraz nieco mniej szkodliwe – bez amoniaku. Te drugie są coraz chętniej wybierane przez kobiety, ze względu na mniejsze obciążenie i niszczenie włosów.

Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Niezależnie od tego, jaki rodzaj farby wybierzemy, to jeżeli po raz pierwszy farbujemy włosy, konieczne jest wykonanie próby uczuleniowej. To samo trzeba zrobić w przypadku zmiany marki farby.
Składy farb mogą nieznacznie się od siebie różnić, co może wywołać podrażnienie, a w najgorszym wypadku silną reakcję uczuleniową. Próbę wykonuje się na wybranej części ciała – najczęściej sugeruje się, aby była to wewnętrzna część ręki lub skóra tuż za uchem. Niewielką ilość preparatu należy nałożyć i pozostawić na 48h. Jeżeli nie zajdzie żadna reakcja znaczy to, że produkt jest bezpieczny i możemy go spokojnie użyć.
jak farbować włosy w domu
Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów. Standardowe opakowanie zawiera utleniacz oraz tubkę z płynem koloryzującym. W tym przypadku konieczne jest przygotowanie specjalnej miseczki, w której zmieszamy roztwór oraz pędzelek, którym później będziemy go nakładać. Innym rozwiązaniem są farby, które w zestawie zawierają specjalną buteleczkę do koloryzacji – wystarczy dodać do niej wszystkie składniki, mocno potrząsnąć w celu wymieszania, oderwać niewielką końcówkę i wygodnie, bo bezpośrednio, nakładać na włosy. Nowością na rynku są również farby koloryzacyjne o konsystencji pianki. Są one bardzo łatwe w aplikacji, lekkie, a ich dodatkowym plusem jest zapach. Piankę wystarczy wmasować we włosy, kolor wychodzi bardzo naturalny – nie ma tu konieczności nakładania farby pasmo po paśmie, co jest bardzo dużym atutem.

Podczas samego farbowania warto zabezpieczyć skórę czoła oraz okolice uszu i szyi przed trwałym zabrudzeniem. Jeżeli skórę posmarujemy tłustym kremem, to farba w nią nie wniknie i bez problemu pozbędziemy się jej przy zmywaniu farby z włosów.

W każdym przypadku należy pamiętać aby postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na ulotce, przestrzegać czasu farbowania, bo tylko wówczas osiągniemy taki rezultat, jak zapewnia producent.

 

 

Podziel się

Skomentuj