Jak się aktywnie i dobrze starzeć? Tajemnicę zdradził prof. Shlomo Noy, współzałożyciel powstającego we Wrocławiu Angel Care, który przyjechał do Polski ze specjalnym wykładem.

Wykład „Jak zdrowo się starzeć – wyzwanie nowoczesnego seniora” – odnosił się do aktualnej współcześnie kwestii – starzejącego się społeczeństwa. Dlaczego jest to problematyczne? Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, zwiększają się wydatki na świadczenia emerytalne i rośnie zapotrzebowanie na usługi zdrowotne i opiekuńcze.

Starzejące się społeczeństwo

Kraje rozwinięte, w tym Polska, mają przed sobą trudne zadanie. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2050 r. jedna trzecia Polaków będzie w wieku 65 lat i więcej. Z jednej strony to wynik pozytywnego zjawiska – wydłuża się czas życia. Z drugiej jednak rodzi się mniej dzieci, a trudności gospodarcze narastają. Już dzisiaj należy pomyśleć o zapewnieniu sobie i ludziom starzejącym się dobrej jakości życia, toteż prof. Shlomo Noy przygotował receptę na to, jak zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Sam mam 62 lata i już właściwie należę do tej grupy. Niedługo większy odsetek zachodniego społeczeństwa będzie w tym wieku. To wyzwanie na nowe czasy – zaczął prof. Shlomo Noy, wybitny specjalista w zakresie geriatrii oraz autor prac i książek na ten temat , a także współzałożyciel sieci centrów dla seniorów MD Nursing
i Angel Care. – Jednocześnie warto pamiętać, że szósta, siódma dekada życia jest najszczęśliwszym okresem ludzkiego życia – tak wynika z badań nad szczęściem.

Prof. Shlomo Noy postawił kilka ważnych tez, które za każdym razem podpierał badaniami lub opracowaniami naukowymi publikowanymi na całym świecie. Według specjalisty, z wiekiem pewne zmiany fizjologiczne są nieuniknione, np. wiotczeje skóra, szybciej się męczymy, a także pogarsza się też pamięć, co jednak nie jest równoznaczne z początkami demencji.

Po sześćdziesiątce zapominanie jest naturalne. Obserwujmy siebie, badajmy, ale nie panikujmy. Z niektórymi dolegliwościami możemy walczyć, jednak główna idea polega na tym, aby to zaakceptować – uspokaja prof. Shlomo Noy. – Bądźmy aktywni, rozmawiajmy z ludźmi, a czeka nas satysfakcjonujące życie i szczęśliwe starzenie się.

Czym jest szczęśliwe starzenie się?

W Wielkiej Brytanii zapytano o to samych seniorów. Powstała lista czynników, które wpływają na poczucie szczęścia. Na pierwszym miejscu – zdrowie fizyczne, na drugim –sprawność intelektualna. Dalsze miejsca zajęła aktywność społeczna, finanse i sąsiedztwo.

Dobra wiadomość jest taka, że na pierwsze dwa czynniki można wpływać samemu, choć często są w tym pomocne choćby centra dla seniorów. Z kolei aktywność społeczna potrzebuje dużego wsparcia organizacji, klubów i centrów dla ludzi w jesieni życia. Zadanie to polega na zrzeszaniu osób starszych, które w ten sposób pozostaną aktywne i unikną samotności.

Ćwiczenia jak antydepresanty

Prof. Shlomo Noy zauważa, że wiele problemów powodują nie czynniki zewnętrzne, ale sposób myślenia, do którego się przyzwyczailiśmy.

Należy rozwiać wiele mitów związanych z wiekiem. Na przykład nie jest tak, że w pewnym okresie życia potrzeby seksualne zanikają. Pozbądźmy się tego, seks jest zdrowy, daje poczucie bliskości i szczęścia – mówi prof. Shlomo Noy. – Należy się wciąż uczyć nowych rzeczy. Po sześćdziesiątce zalecamy uczyć się nowego języka. To dowiedzione naukowo działanie prewencyjne przed demencją.

Z badań opublikowanych w prestiżowym British Medical Journal wynika, że niepozorna gra w karty zmniejsza ryzyko demencji aż o 15%. Jak to się dzieje? Gra działa na dwa sposoby: pobudza umysł, a także wymusza aktywność społeczną.

Prof. Noy dodaje, że duże znaczenie ma również aktywność fizyczna.

Zalecamy 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Osoby, które nie są już tak sprawne, mogą podzielić to nawet na dziesięciominutowe sesje. Ważne, abyśmy się ruszali – mówi. – Regularne ćwiczenia przeciwdziałają także depresji, są nie mniej skuteczne od leków antydepresyjnych.

Żeby spełnić wszystkie warunki, które zagwarantują aktywne i szczęśliwe starzenie się, należy myśleć systemowo i podejmować kompleksowe działania.

Dlatego idea domów dla seniorów jest tak bardzo popularna w USA, krajach Europy Zachodniej czy Izraelu – mówi prof. Shlomo Noy. – W takich miejscach osoby starsze mają zapewnione wszystko: opiekę medyczną, wszelkie aktywności, a także towarzystwo podobnych sobie osób. 

Wykład prof. Shlomo Noy’a został wygłoszony 22 czerwca 2015 roku, w auli Wrocławskiego Centrum Seniora i przyciągnął kilkudziesięciu liderów wrocławskich organizacji senioralnych.

Prof. Shlomo Noy – współzałożyciel MD Nursing i międzynarodowy lider opinii w zakresie rehabilitacji geriatrycznej oraz zarządzania opieką zdrowotną. Autor prac i książek na ten temat. Jest prezesem Szpitala Rehabilitacyjnego Sheba oraz wiceprezesem R&D, Ośrodka Medycznego Sheba. Wiceprzewodniczący rady nadzorczej domu opieki społecznej Gilad Center, specjalizującego się w opiece nad osobami niepełnosprawnymi oraz pacjentami cierpiącymi na demencję. Naczelny lekarz sieci domów wraz z ośrodkami opieki dziennej opieki Keshet Aguda. Dziekan na Uniwersytecie Nauk o Zdrowiu Kirat Ono.

Podziel się

Skomentuj