Tatuaże cieszą się popularnością od wieków.

O ile tysiące lat temu były wykonywane przy pomocy prymitywnych metod i narzędzi – podobnie jak w ówczesnych plemionach, tak cywilizacja przyniosła prawdziwy rozkwit sztuki tatuowania ciała oraz podniesienie bezpieczeństwa samego zabiegu.
Jednak nie wszystkie tatuaże są wykonywane zgodnie z tym, czego oczekujemy i z zachowaniem zasad higieny. Na co zatem zwrócić uwagę, żeby móc się cieszyć ze swojego malunku na ciele, zamiast szukać sposobu na jego usunięcie?

tatuażeStudio czy znajomy znajomego?

Zdarza się, że szukając tatuatora, decydujemy się na polecenia znajomych – niekoniecznie prowadzących nas do studia. Nic w tym złego pod warunkiem, że polecana nam osoba ma doświadczenie w swoim fachu, pełne zaplecze do sterylizacji sprzętu oraz warunki do komfortowego przeprowadzenia tatuowania. Niestety w większości przypadków domorośli tatuatorzy nie posiadają autoklawu (do sterylizacji), dobrego sprzętu, wysokiej jakości tuszów, a często pochwalić się mogą jedynie podstawową wiedzą i umiejętnościami. Pracują też na najtańszym sprzęcie, przy użyciu barniwków niskiej jakości. Co zatem przemawia na korzyść takiego tatuatora? Cena, która może być nawet o 70% niższa, niż stawka za identyczne tatuaże w studiu.

Studio, ale które?

Kiedy decydujemy się wykonać tatuaże w profesjonalnym studiu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim sprawdź, kto tatuuje w danym salonie. Na stronie WWW, fanpage’u lub innym medium, znajdziesz prace poszczególnych artystów i wybierzesz styl, który najlepiej oddaje Twoje preferencje. Jeżeli studio nie ma żadnego portfolio swoich prac – zrezygnuj z jego usług. Kolejna kwestia to wizyta na miejscu przed wykonaniem wzoru na skórze. Zapytaj, kto finalnie będzie Cię tatuował, bo w niektórych salonach jest szansa, że trafisz pod igłę praktykanta. Oczywiście możesz się na to zgodzić lub nie, ale musisz wiedzieć, na co się decydujesz.

Przy okazji bezpośredniej wizyty będziesz mogła zwrócić uwagę na higienę panującą na miejscu. Rozejrzyj się, czy jest czysto, czy pracujący tatuatorzy używają rękawiczek jednorazowych i mają zabezpieczone swoje stanowiska pracy (zafoliowane stoliki, podłokierniki i leżanki dla klinetów, sprzęt). Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości – zrezygnuj z tatuażu w tym salonie.

Kto pyta, nie błądzi

Nie bój się pytać – artyści z prawdziwego zdarzenia nie będą mieć oporów przed udzieleniem Ci wyczerpujących odpowiedzi na pytania. Możesz również sprawdzić opinię o danym tatuatorze czy studiu w internecie. Pamiętaj, że tatuaże zostaną na Twojej skórze już na zawsze, zatem przed ich zrobieniem warto podjąć wszelkie możliwe kroki ku temu, by rysunek był ozdobą, a nie powodem zakrywania swojego ciała.

 

Podziel się

Skomentuj